Verviervoudiging van tekort aan professionals in zorg en welzijn

ABF Research heeft onlangs nieuwe cijfers gepubliceerd over het tekort aan zorg- en welzijnsprofessionals tot het jaar 2035. Uit deze cijfers blijkt dat het personeelstekort in de zorg de komende tien jaar sterk zal toenemen. In vergelijking met nu wordt het tekort meer dan vier keer zo groot. Actief beleid loont, maar het arbeidsmarkttekort blijft groot.

Tekort groeit snel door te verwachten grote groep gepensioneerden

ABF Research heeft twee scenario’s doorgerekend. Een referentiescenario waarin geen rekening gehouden met nieuw beleid en een scenario dat wel rekening houdt met beleid om het tekort te verminderen. In het beleidsarme scenario loopt het tekort in 2035 op tot ongeveer 327.000 zorgverleners.

In het scenario waarin wél rekening gehouden met beleid komt het tekort in 2035 uit op 227.000 professionals, een daling van het tekort van 74.000 mensen t.o.v het beleidsarme scenario. Door het meenemen van maatregelen, zoals de verlaging van het eigen risico in de zorg, afspraken over zorg en welzijn en veranderingen in de kinderopvang, neemt het personeelstekort tot 2028 eerst af. Omdat deze maatregelen dan stoppen, verwacht ABF Research dat het tekort weer toeneemt. De verwachting is dat het tekort sneller toeneemt vanaf 2030 omdat een aanzienlijk deel van de huidige zorg- en welzijnsprofessionals binnenkort met pensioen gaat. Op dit moment is namelijk al een kwart van de werkenden 55 jaar of ouder en 17% van de uitstroom uit de sector wordt veroorzaakt door pensionering. In de beknopte visual is te zien hoe deze twee scenario’s zich tot elkaar verhouden.

Diverse oplossingsrichtingen

RegioPlus werkt op verschillende manieren aan oplossingen voor het personeelstekort in de zorg. Zo zet het samenwerkingsverband, waar ook ZWconnect onder valt, zich in voor een arbeidsmarkt waarin diploma’s en skills elkaar versterken, maar ook iemands talenten en vaardigheden. Onderwijs en werkgevers werken samen aan vakbekwame professionals, waarbij formele kwalificaties en vaardigheden in samenhang worden benut voor ontwikkeling, doorstroom en een leven lang leren, zie hiervoor het manifest Naar een skillsgerichte arbeidsmarkt voor zorg en welzijn.

Daarnaast werkt het samenwerkingsverband RegioPlus aan drie belangrijke thema’s: goed werkgeverschap in de regio, het slim organiseren van werk en het beter samenwerken van zorg- en welzijnsprofessionals en informele hulp van bijvoorbeeld familie of buren. Door deze aanpak wordt de zorg toekomstbestendiger en blijft goede zorg toegankelijk voor iedereen die dat nodig heeft.

Nieuws

Kwaliteit borgen en talent benutten: reactie op ontwikkelingen rond EVC


De recente berichtgeving rondom het EVC-systeem maakt opnieuw duidelijk hoe belangrijk het is dat vakmanschap, kwaliteit en veiligheid altijd voorop staan.

Verviervoudiging van tekort aan professionals in zorg en welzijn


ABF Research heeft onlangs nieuwe cijfers gepubliceerd over het tekort aan zorg- en welzijnsprofessionals tot het jaar 2035.

Resultaten landelijk uitstroomonderzoek 2025


Dit factsheet bevat de resultaten van het landelijk uitstroomonderzoek van januari t/m december 2025.

Blijf op de hoogte!

Meld je aan voor onze e-mail nieuwsbrief

"*" geeft vereiste velden aan

Naam:*